Romansi Romantika

XIX SAJANDI VENE SALONGIROMANSS

16.04.2017 kell 17:00

Esinejad: Alla Kitas, vokaal, klaver Natalja Perevoztsikova, vokaal Galina Timonina, vokaal Alina Sakalouskaya, mandoliin  

Kontserdil kõlavad kuulsate vene heliloojate vokaalsed ja instrumentaalsed romansid:         M. Glinka, S. Rahmaninov,               A. Rubinštein, M. Šiškin, N. Kharito, A. Abaza, D. Botari, A. Obuhhov,   P. Bulahhov.

18. ja 19. sajandi piiril saavutas salongimuusika suure populaarsuse ja armastuse aristokraatia, mõisaomanike, kõrgelt haritud inimeste ja lihtsa publiku keskel. Hiljem kasvas salongimuusika lihtsast musitseerimisest tõeliselt kõrgeks kunstiks, mida soosis aristokraatlik intelligents. Romanss kui salongimuusika üks žanritest jõudis praegu oma “renessanssini”.

Trio ROMANCE taaselustab 18. ja 19. sajandi salongimuusika kõrgeid traditsioone, säilitades Vene romansi emotsionaalsust ja hingelisust ning samas tuues esitusse uue ja kaasaegse värvingu. Mandoliini kaasamine annab kontserdikavale uue hingamise, selle neljas hääl veelgi rõhutab romansi salongilist kõla. Kõik romansid trio esituses kõlavad uuel moel, omalaadsetes aranžeeringutes. Ansambel on erinevate rahvusvaheliste romansi konkursside laureaat. Tampere vokaalansamblite konkursil 2005. aastal pälvis eripreemia oma unikaalse projekti Vene salongimuusika säilitamise eest. Konkursis osales ansambli koosseisus ka Alina Sokolovskaja (mandoliin). Ansambli esinemine oli vaieldamatult edukas ja omas huvitavat tagasidet ajakirjanduses, mis veelkord tõestas kestvat huvi Vene romansi vastu. Eesti ja vene muusikakultuuri sidemel on sügavad juured. Eesti kammermuusika heliloojate koolkonna parimad esindajad on lõpetanud Peterburi Konservatooriumi (A. Kapp, H. Eller, K. Kreek, A. Lemba). Toimunud on pidev muusikaline vahetus, eriti kammermuusika žanris ja salongimuusikas. Suursugune loss Schloss Fall sobib ülimalt hästi salongimuusika esitamiseks ja Vene romanss hakkab eriliselt kõlama kammersaali loomulikus keskkonnas. Antud projekt meenutab kuulajale kahe huvitava muusikakultuuri häid traditsioone ja sidemeid. Ning annab võimaluse kogeda lihtsate tunnete ja elamuste ilu Vene romansi muusikalises vormis, mis on nii lähedane ja arusaadav kõigile.